Редица предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) поискаха от Прокуратурата. Това стана ясно вчера на брифинг на говорителя на главния прокурор Сийка Милева и зам.-главния прокурор Красимира Филипова. Най-значимото от измененията, за които настоява обвинението е занижаване на стандартите за доказване на престъпления.
В момента много дела се връщат за нарушения в процеса на събиране на доказателства. А според Милева това невинаги е условие за негодност на доказателствата. Според Милева проблем има само когато е налице съществено нарушение на правилата или има съмнения за достоверността на доказателствения материал.
Главният прокурор е сезирал вчера Народното събрание, Министерски съвет и Министерството на правосъдието с експертни предложения за законодателни промени, насочени към намаляване на формализма в наказателния процес, разширяване компетентността на военните съдилища и прокуратури, както и по-засилено използване на ресурса от следователи, стана ясно още на брифинга.
Зам.-главният прокурор Красимира Филипова посочи, че стандартите на доказване на престъпления у нас са прекалено високи.
Зам.-главният прокурор посочи още, че според българските стандарти се изисква убеденост на прокурора, че са налице всички необходими доказателства, за да повдигне обвинение. По думите й в държави като Германия и Франция не е така и в тези държави се изисква или да има сериозни доказателства, или наличие на подозрение.
Филипова добави, че изискванията за обвинителните актове, които се внасят в съда, налагат изключителна детайлност и сложност, което затруднява изготвянето им. Тя обясни, че за да се стигне до по-опростени актове и по-малко детайлизиране трябва нормите да предвиждат по-малко изисквания и да се излагат фактите в по-опростена форма, като се държи сметка само за признаците на престъплението, без да има анализ на доказателствата.