Намаляването на ДДС за ресторантите и книгите е прието на първо четене.
“В отсъствието на финансовия министър Владислав Горанов парламентът прие на първо четене намаляване на ставката на данъка върху добавената стойност (ДДС) за заведенията за хранене и за книгите от 20 на 9% от 1 юли т.г. до края на 2021 г. За гласуваха 107 народни представители от ГЕРБ и “Обединени патриоти”, един бе против, а 68 от БСП и ДПС се въздържаха. Според един от вносителите от ГЕРБ, Красимир Ципов, решението е политическо и временно въпреки експертното становище на Министерството на финансите против намаляването на ставката. От БСП на няколко пъти призоваха Владислав Горанов да бъде поканен в парламента, а председателят му Цвета Караянчева каза, че не може да присъства заради предварително поети ангажименти. “Да не би да е подал оставка”, попита социалистът Филип Попов. В парламента бе зам.-министър на финансите, но социалистите на няколко пъти коментираха, че не е в зала. От залата отсъстваше и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ…” – в. “Дневник”.
“Народното събрание намали на първо четене ставката на ДДС за рестораньорски услуги и книги от 20% на 9 на сто… Законопроектът на управляващите предвижда намаленият налог за ресторанти и книги да влезе в сила от 1 юли и да действа до края на 2021 г. В заключителните разпоредби е разписано осигуряването на ваучери за почивка с номинална стойност от 210 лв. на хората на първа линия в борбата с COVID-19 – лекари и медицински специалисти, служители от регионалните здравни инспекции, спешните центрове, МВР, Министерство на отбраната, Агенцията за социално подпомагане и Националното тол управление. Ваучерите за настаняване ще могат да се ползват еднократно за заплащане на почивка с продължителност не по-малко от седем дни в обекти на дружества, в които едноличен собственик на капитала е НОИ, в болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове, собственост на държавата, и в почивните бази на министерствата и ведомствата по списък, приет от Министерския съвет. От НФСБ поискаха ваучерите да могат да се възползват не само в държавните туристически бази, но и във всички хотели. Законопроектът им обаче беше отхвърлен с 19 гласа “за”, 2 “против” и 160 въздържали се. Парламентът не подкрепи и законопроектите на ВМРО, “БСП за България”, ДПС и “Воля”. От ВМРО настояваха за период от две години – до 31 декември 2021 г., намалената ставка за ресторантьорските и кетъринг услуги да е от 5 на сто. БСП искаше намаляване на 9 процента на ДДС върху храните, лекарствата, заплащани от НЗОК, и медицинските изделия. От ДПС предлагаха намаляване на ставката за детските храни за деца до 3 години и за детските фармацевтични продукти, включително памперсите. А от “Воля” настояваха за данъчна ставка от 9 на сто за всички издания на хартиен носител на книги, учебници и учебни помагала.” – в. “Стандарт”.
“Слуховете за оставка на финансовия министър са точно толкова прибързани, колкото и радостта на бизнеса, че в предизборното развързване на партийната кесия има големи данъчни подаръци. Обещаната 9-процентова ставка на ДДС за ресторантьорите най-вероятно ще мине заради дадената дума на премиера и въпреки стиснатите устни на Горанов. Оттук нататък този бранш ще си вземе голяма беля с държавната подкрепа. Според сметките на финансовото министерство промяната ще коства на бюджета около 150 милиона за година. За да стане това обаче още в поправката на закона е записано, че кръчмарите ще се осигуряват не на минимална заплата, а поне на 800 лева месечно. Това обещание се очаква да налее в хазната близо 80 милиона. Твърде вероятно е сумата да се окаже много по-голяма, а сделката – по-ниска ставка срещу изсветляване на бизнеса, да не е в полза на бранша.
Повече от сигурно е, че след хвърлената ръкавица на финансовия министър, собствениците на заведения едва ли могат да разчитат на неговото снизхождение. Без съмнение, очакват ги проверки до дупка. Актовете за пушачи в залите ще са най-малкият им проблем. Към инспекторите ще завалят жалби от клиенти с въпроси. Като например, защо ДДС-то пада, а надценките – не. Или защо данъчните преференции не водят до по-високи стандарти, а марулята в чинията продължава да е увехнала, масите да са опасно приближени една към друга, а след една чаша алкохол кръвта да е отровена. Хората с основание ще са кисели. Не само защото се умориха да чакат качество. Има още една причина. Самата идея да искаш намаляване на ДДС, за да спасиш бизнеса си, е пълен нонсенс. Философията на данъка е, че той е косвен, създаден, за да пълни хазната. И се плаща не от производителя, в случая от кръчмаря, а от крайния потребител. Затова и неговото намаляване във всяка нормална държава е свързано с важни приоритети – укротяване на инфлация, балансиране на пазари, премахване на демографски дефицити. Каквато, между впрочем, е и логиката за исканото намаление на ДДС за детските стоки и услуги. Това е социална, а не бизнес мярка и би трябвало намалените данъчни приходи сега да се съпоставят единствено с очакваните увеличени демографски показатели в бъдеще. Ако искаме да мислим дългосрочно за поколенията, разбира се. Намаляването на ставката за ресторантьорите няма да свали цените в заведенията. Така както по-ниският данък за книги няма да намали коричната им стойност, както побързаха да предупредят издателите. Но при първия случай става дума за подпомагане на комерсиален бранш срещу 150 милиона дупка в бюджета, а във втория – за оцеляване на все още запазена духовност, която носи минус 12 милиона годишно в хазната…” – в. “Стандарт”.